Do jednego z naszych akwariów powróciły chyba najbardziej porządane przez hodowców muszlowce – Altolamprologus compressiceps shell – tym razem jednak osobniki z odłowu pozyskane w rejonie Sumbu. Ryby zakupione w Tanganice Konin.

Różnorodność Altolamprologusów

Dość regularnie staramy się opisywać różnice między rybami z odłowu a tymi urodzonymi poza środowiskiem naturalnym. O ile w przypadku innych gatunków różnice bywają znaczne, tak w przypadku muszlowej wersji Altolmaprologusów na poziomie zachowań nie widać tu znaczącego kontrastu.

Jednak na poziomie ubarwienia w przypadku odmiany Sumbu różnicę widać praktycznie od razu. Wiele mitów wokół niej wyrosło. Początkowo wszystkie muszlowe wersje Altolamprologusów nazywano Sumbu, ponieważ tam po raz pierwszy zetknięto się z tym gatunkiem. Odmiana Sumbu charakteryzuje się dużą ilością niebieskiego w ubarwieniu oraz tym, że standardowo żółte elementy wpadają w pomarańczowy. Dla porównania w przypadku odmiany Kachese niebieski jest zastąpiony bielą i kolorem kremowym, zaś żółty jest bardzo intensywny, co widać choćby na zdjęciach w opisie gatunku.

Podziel się doświadczeniem

A Ty, jakie masz doświadczenia z rybami z odłowu? Co Cię zaskoczyło? Czy widzisz jeszcze jakieś różnice? A może żadnych? Na co trzeba uważać? Podziel się doświadczeniem w komentarzu.

Galeria

Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.