Nazwa i synonimy

Nazwa tego gatunku pochodzi od nazwiska jego odkrywcy Célestina Hecqa. Występuje również pod nazwami Neolamprologus hecqui oraz Lamprologus hecqui.

Występowanie

W związku z tym, że holotyp ryby został pobrany z ust wyłowionego z jeziora suma na końcu XIX wieku, trudno w pełni określić, czy słusznie używamy tej nazwy względem ryb dostępnych w hobby. Jeżeli jednak trzymać się pierwotnego miejsca wyłowienia, ryby te spotkać można w zachodniej części jeziora, w  Kasenge Bay w Kongu. Prawdopodobnie na piaszczystym dnie – na głębokości zapewne od 5 do 20 metrów.

Akwarium

Biorąc pod uwagę ryby występujące pod tą nazwą w akwariach, sugerowana, minimalna wielkość terytorium dla pary tego gatunku to powierzchnia 80×40 centymetrów i akwarium około 100 litrów. Przy czym kluczowy jest pierwszy parametr. Gatunkowi temu potrzebne będą oczywiście muszle, przy czym ze względu na wielkość ryb, warto zadbać o odpowiedni ich rozmiar i wykorzystać na przykład te ślimaka Ryssota. Jeśli by chcieć trzymać więcej niż jedną parę, akwarium musi być dość duże ze względu na agresję wewnątrzgatunkową. Powinny znaleźć się w nim też pojedyncze groty, gdyż w naturze szczególnie samce nie zawsze korzystają z muszli jako miejsca schronienia. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.

Wielkość i rozróżnianie płci

Samce dorastają do 8 centymetrów, zaś samice do około 5 centymetrów. Jest to najbardziej widoczna różnica między osobnikami różnych płci.

Zachowanie

Ryby te mogą być dość agresywne wobec innych gatunków, ale i przedstawicieli swojego. Centrum ich terytorium zajmują zgromadzone muszle. Zazwyczaj w razie niebezpieczeństwa samica chowa się w domku, zaś samiec odpływa. Naturalnie kiedy pojawia się narybek, ich agresja rośnie.

Rozmnażanie

Ryby te uznaje się za monogamiczne – szczególnie w akwariach. Do rozmnażania potrzebują pustych muszli ślimaków – w nich dość regularnie odbywa się tarło – w domku samicy. Rodzice opiekują się narybkiem i bronią go przed zagrożeniami.

Towarzystwo

Trudno stwierdzić, jakie będzie najlepsze towarzystwo dla tego gatunku, ale wiele wskazuje na to, że najlepsze będą silne gatunki. Z muszlowców prawdopodobnie Lamprologus similis Lamprologus ocellatus. A ponadto szczelinowce, na przykład te z rodzaju Altolamprologus.

Podziękowania (acknowledgements)

Przedstawienie tego gatunku nie byłoby możliwe bez wsparcia Mario Toromanovica i zdjęć, które nam udostępnił. Dziękujemy Mario!
It would not be possible to introduce to you this species, if Mario Toromanovic did not decide to share with us his photos. Thank you very much Mario!

Galeria

Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.