Nazwa i synonimy
Nazwa tego gatunku pochodzi od nazwiska jego odkrywcy Célestina Hecqa. Występuje również pod nazwami Neolamprologus hecqui oraz Lamprologus hecqui.
Występowanie
W związku z tym, że holotyp ryby został pobrany z ust wyłowionego z jeziora suma na końcu XIX wieku, trudno w pełni określić, czy słusznie używamy tej nazwy względem ryb dostępnych w hobby. Jeżeli jednak trzymać się pierwotnego miejsca wyłowienia, ryby te spotkać można w zachodniej części jeziora, w Kasenge Bay w Kongu. Prawdopodobnie na piaszczystym dnie – na głębokości zapewne od 5 do 20 metrów.
Akwarium
Biorąc pod uwagę ryby występujące pod tą nazwą w akwariach, sugerowana, minimalna wielkość terytorium dla pary tego gatunku to powierzchnia 80×40 centymetrów i akwarium około 100 litrów. Przy czym kluczowy jest pierwszy parametr. Gatunkowi temu potrzebne będą oczywiście muszle, przy czym ze względu na wielkość ryb, warto zadbać o odpowiedni ich rozmiar i wykorzystać na przykład te ślimaka Ryssota. Jeśli by chcieć trzymać więcej niż jedną parę, akwarium musi być dość duże ze względu na agresję wewnątrzgatunkową. Powinny znaleźć się w nim też pojedyncze groty, gdyż w naturze szczególnie samce nie zawsze korzystają z muszli jako miejsca schronienia. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.
Wielkość i rozróżnianie płci
Samce dorastają do 8 centymetrów, zaś samice do około 5 centymetrów. Jest to najbardziej widoczna różnica między osobnikami różnych płci.
Zachowanie
Ryby te mogą być dość agresywne wobec innych gatunków, ale i przedstawicieli swojego. Centrum ich terytorium zajmują zgromadzone muszle. Zazwyczaj w razie niebezpieczeństwa samica chowa się w domku, zaś samiec odpływa. Naturalnie kiedy pojawia się narybek, ich agresja rośnie.
Rozmnażanie
Ryby te uznaje się za monogamiczne – szczególnie w akwariach. Do rozmnażania potrzebują pustych muszli ślimaków – w nich dość regularnie odbywa się tarło – w domku samicy. Rodzice opiekują się narybkiem i bronią go przed zagrożeniami.
Towarzystwo
Trudno stwierdzić, jakie będzie najlepsze towarzystwo dla tego gatunku, ale wiele wskazuje na to, że najlepsze będą silne gatunki. Z muszlowców prawdopodobnie Lamprologus similis i Lamprologus ocellatus. A ponadto szczelinowce, na przykład te z rodzaju Altolamprologus.
Podziękowania (acknowledgements)
Galeria
Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.