Muszlowce występujące razem w naturze

Nie ma lepszej inspiracji w łączeniu różnych gatunków muszlowców niż to, w jakich konfiguracjach żyją one w naturze. Poniżej kilka takich propozycji opierających się na rzetelnej wiedzy w tym obszarze – bazującej na zdjęciach z natury, renomowanych książkach oraz informacjach od osób, które nurkowały w Tanganice.

Niecki callipterusów

Miejscem, gdzie najwięcej gatunków muszlowców się miesza są niecki Lamprologus callipterus , które to są głównym architektem tego miejsca – świetnie pokazuje to poniższe wideo National Geographic, na którym dodatkowo widać, że w naturze callipterusy stykają się z księżniczkami – najprawdopodobniej Neolamprologus brichardi.

Ponadto w nieckach najczęściej można spotkać Telmatochromis vittatus shell, co ciekawe czasem w towarzystwie Telmatochromis temporalis shell i niejednokrotnie w towarzystwie Altolamprologus fasciatus, czy Lamprologus calliurus, co dobrze widać na poniższym zdjęciu.

Niecka w naturze © Koblmüller et al BMC Evolutionary Biology 2007

Niecka w naturze © Koblmüller et al BMC Evolutionary Biology 2007

Calliurusy w naturze stykają się jeszcze między innymi z Lamprologus leloupi. Alternatywnie dla calliurusów w nieckach występują również Lamprologus brevis, co wywnioskować można choćby z filmu Heinza Büschera. Te z kolei w naturze – koegzystują także z Telmatochromis temporalis shell, a także z Lamprologus signatus – co widoczne jest na wideo Ada Koningsa – i Lamprologus similis. Na prezentacji Heinza Büschera widać również Lamprologus multifasciatus w nieckach. Natomiast tu widać ten gatunek w towarzystwie Telmatochromis vittatus shell. Z kolei zamiast tego gatunku w niektórych rejonach jeziora niecki zasiedla Lamprologus similis, co wiać na poniższym wideo.

Podaje się również, że w nieckach występują Altolamprologus sp. „compressiceps shell”. Ten gatunek z kolei – jak podaje Desitantion Tanganyika – w okolicach Mbity żyje wraz z Lamprologus multifasciatus oraz Telmatochromis temporalis shell. Z kolei niedaleko Chimba żyją w bliskim sąsiedztwie Lamprologus multifasciatusTelmatochromis temporalis shellTelmatochromis vittatus shell oraz krabów muszlowych. Co ciekawe niektórych częściach jeziora dzieli on również siedliskaAltolamprologus compressiceps ale także z Lamprologus ocellatus. Natomiast wracając do niecek, bywa, że w ich pobliżu kręci się jeszcze więcej ryb – w tym Altolamprologus calvus – co widać na poniższym wideo.

Sąsiedzi ornatipinnisów

Lamprologus ornatipinnis to kolejny gatunek, który w naturze styka się z wieloma innymi muszlowcami. Często graniczy z Lamprologus ocellatus, a także z krabami muszlowymi, co widać na poniższym wideo.

W częściach jeziora, gdzie występują Lamprologus speciosus, również z tym gatunkiem stykają się ornatipinnisy. Co ciekawe na przykład w rejonie Kekese dzielą siedliska także z Lamprologus signatus, o czym opowiadał Evert van Ammelrooy na jednym ze spotkań tanganickich. Cichlidroom sugeruje, że w naturze ornatipinnisy stykają się również z Lamprologus laparogramma.

Grupa ocellatus

Oprócz tego, że Lamprologus ocellatus stykają się w naturze z Lamprologus ornatipinnis, a także z Lamprologus sp. „ornatipinnis Zambia”, mają interakcje również z Lamprologus multifasciatus – widać to na tym wideo. Jak donosi Cichlidroom niedaleko Luhangi koegzystują także z Lamprologus kungweensis, ale także – jak zostało wspomniane – z Altolamprologus sp. „compressiceps shell”.

Jeśli chodzi z kolei o Lamprologus speciosus, to jak już zostało wspomniane sąsiaduje z Lamprologus ornatipinnis, ale również Lamprologus meleagris, o czym pisze Ad Konings w Tanganyika cichlids in their natural habitat. Bazując na mapach występowania, wiele wskazuje na to, że na zachodnim brzegu jeziora meleagrisy i speciosusy stykają się również z Lamprologus brevis oraz Lamprologus similis – przy czym te informacje wymagają jeszcze zweryfikowania – tj. wskazują na to mapy występowania gatunków, ale nie mamy jeszcze potwierdzenia w postaci zdjęcia lub wideo, albo zapewnienia od osoby, która by te gatunki razem w naturze widziała.

Podziel się wiedzą

I jeżeli chodzi o zweryfikowaną przez nas wiedzę odnośnie tego, które muszlowce żyją ze sobą w naturze to tyle. Masz informacje, które mogą wzbogacić naszą wiedzę? Daj znać w komentarzu!