Nazwa i synonimy
Łacińska nazwa pochodzi od nazwiska Ludo van Meela, belgijskiego naukowca badającego jezioro Tanganika. Gatunek ten znany jest również jako Lamprologus meeli oraz Neolamprologus meeli.
Występowanie
Lepidiolamprologus meeli zajmuje strefy piaszczyste z rozrzuconymi muszlami na głębokości od 20 do 35 metrów. Dlatego w akwarium warto skupić muszle w grupach, które wyznaczą terytorium.
Akwarium
Jak podaje Krzysztof Haja w artykule Ślimakom dziękujemy – rzecz o muszlowcach obligatoryjnych z jeziora Tanganika (Tanganika Magazyn, IV 2008), sugerowana, minimalna wielkość terytorium dla pary tego gatunku to powierzchnia 80×40 centymetrów i akwarium około 100 litrów. Przy czym kluczowy jest pierwszy parametr. Nie zaleca się trzymanie więcej niż jednej pary tego gatunku w akwarium. Aby z sukcesem hodować meeli potrzebne będą muszle, przy czym ze względu na wielkość ryb, musimy zadbać o odpowiedni rozmiar domków – dobrym pomysłem jest wykorzystanie muszli ślimaka Ryssota. W akwarium powinny znaleźć się również skały i groty, które będą stanowiły schronienie dla samca. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.
Wielkość i rozróżnianie płci
Samce dorastają do 8 centymetrów, zaś samice do około 5 centymetrów. Jest to najbardziej widoczna różnica między osobnikami różnych płci.
Zachowanie
Meeli mogą być dość agresywne wobec towarzyszy w akwarium – szczególnie w okresie tarła. Centrum ich życia jest terytorium, którego środek zajmują zgromadzone muszle. W razie niebezpieczeństwa samica chowa się w domku, zaś samiec odpływa. Ryby patrolują teren i przeganiają intruzów, jeśli uznają ich za zagrożenie dla siebie lub narybku. Dobrze ich skupienie na terytorium i muszli obrazuje poniższe wideo.
Rozmnażanie
To ryby monogamiczne. Do rozmnażania potrzebują grot lub pustych muszli ślimaków – w nich przebiega tarło – w domku samicy. Gdy mamy dobraną parę, będzie się ono odbywać regularnie. Rodzice opiekują się narybkiem i bronią go przed zagrożeniami.
Towarzystwo
Dobrym pomysłem będzie towarzystwo innych silnych ryb z Tanganiki – na przykład szczelinowców. Może udać się również ich połączenie z mniejszymi gatunkami, ale muszą być odpowiednio silne – jak na przykład Lamprologus similis. W naturze, w okolicach Katumbi Point gatunek ten styka się z Lamprologus brevis. Z nim też może mieć kontakt w okolicach Kibige – a także z Lamprologus meleagris.
Galeria
Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.