Nazwa i synonimy
Słowo vittatus oznacza z pręgami lub z wstęgami i w przypadku tej ryby odnosi się paska biegnącego przez całe jej ciało.
Występowanie
Telmatochromis vitattus shell jest rozpowszechniony w południowej części jeziora od 5 do 25 metrów. Wersję muszlową spotyka się często w nieckach, które tworzy Lamprologus callipterus.
Akwarium
Biorąc pod uwagę wielkość ryby oraz to, że dobrze czuje się w grupie, najlepiej trzymać je w akwarium o długości co najmniej 80 centymertów. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium. Warto jednak nadmienić, że w przypadku tych ryb, jeśli są w słabo oświetlonym zbiorniku, mogą być płochliwe. Dodatkowo trzeba pamiętać, że inaczej niż w przypadku innych muszlowców, ważnym elementem diety vittatusów jest pokarm roślinny. Ponadto w akwarium powinny znaleźć się większe muszle – na przykład morskiego ślimaka rysotta.
Wielkość i rozróżnianie płci
Samce dorastają do 7 centymetrów, zaś samice do 6 centymetrów. Jest to najbardziej widoczna różnica między osobnikami różnych płci. Samice mają również krótsze promienie płetw piersiowych, chętniej kryją się w muszlach, do których zagania je samiec (charakterystyczne zachowanie) oraz mają bardziej pękate brzuszki.
Zachowanie
Uważa się je za bardzo spokojne – i jest to w dużej mierze prawda. Rzadko kiedy widać u nich agresję zewnątrzgatunkową, ale są dość agresywne wewnątrzgatunkowo – dominujący samiec jest bardzo aktywy i będzie bezwzględny wobec pozostałych, samice niegotowe do tarła także będą miały łatwego życia, dlatego należy zapewnić sporą liczbę kryjówek dla zdominowanych osobników. Co ciekawe agresję osłabia bytowanie w nieckach Lamprologus callipterus – jakby to towarzystwo trzymało w ryzach dominującego samca vittatusa.
Rozmnażanie
Jest to gatunek haremowy – samiec będzie odbywał tarło z wieloma samicami, stąd na dominanta powinny przypadać 2-3 samice. Do tarła dochodzi w muszli samicy, która następnie opiekuje się ikrą i narybkiem. W tym czasie praktycznie nie opuszcza muszli, stąd jeżeli jej nie widzimy, z dużym prawdopodobieństwem może to wskazywać, że odbyło się tarło.
Towarzystwo
W obsadach z nimi warto wybierać gatunki występujące w nieckach – biorąc pod uwagę usposobienie vittatusów, prawie każda konfiguracja powinna być stabilna. Bardzo dobrze działa połączenie z Altolamprologus sp. „compressiceps shell” oraz Lamprologus calliurus. W naturze ryby te stykają się również z Altolamprologus compressiceps oraz z Lamprologus multifasciatus. Z kolei w okolicach Chimba żyją w bliskim sąsiedztwie Altolamprologus sp. „compressiceps shell”, Lamprologus multifasciatus, Telmatochromis temporalis shell oraz krabów muszlowych.
Galeria
Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.