Nazwa i synonimy

Łacińską nazwę gatunek ten zawdzięcza Eugène’owi Leloupowi, badaczowi jeziora Tanganika. Gatunek ten znany jest również jako exLamprologus leloupiNeolamprologus leloupi oraz ‚Lamprologus’ leloupi. Jest bardzo podobny do bliskiego kuzyna – Lamprologus caudopunctatus, ale ten ma więcej żółtego w ubarwieniu, poza tym Lamprologus leloupi ma czarne ranty płetwy ogonowej i to najlepszy sposób na rozróżnienie obu gatunków.

Występowanie

Lamprologus leloupi zajmują strefy przejściowe – pomiędzy kamienistymi i piaszczystymi terenami. Można go spotkać już w bardzo płytkich wodach – niektóre źródła podają 1-2 metry, inne 5, aż do 20. Gatunek ten żyje głównie na zachodnim brzegu jeziora oraz w okolicach Karilani na wschodnim brzegu.

Akwarium

Ryby te bardzo aktywnie kopią jaskinie i zasypują kamienie – w naturze wykorzystują muszle dość rzadko – stąd uważa się je za muszlowce fakultatywne (a częściej za szczelinowce). Niemniej w akwariach muszle są często wykorzystywane lub wręcz preferowane – szczególnie te większe. Parę tych ryb można z powodzeniem hodować już w akwarium o długości 60 centymetrów. Niemniej biorąc pod uwagę duże społeczności tych ryb w naturze, dla kilku sztuk odpowiedni będzie zbiornik o długości 120 centymetrów. Im większe będą ryby, tym bardziej przydatne będą muszle morskiego ślimaka rysotta. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.

Wielkość i rozróżnianie płci

Podobnie samce jak i samice dorastają do 6-7 centymetrów, przy czym samice są odrobinę mniejsze, nie tak masywnie zbudowane.

Zachowanie

Ryby te tworzą swoiste kolonie, często zbudowane z osobników nieaktywnych seksualnie. Interakcje między rybami tego samego gatunku bywają napięte, ale prawdziwą agresję demonstrują wobec innych gatunków. Należy uwzględnić to przy doborze obsady.

Rozmnażanie

Są to ryby uznawane monogamiczne, W naturze preferują wykopane pod kamieniami jamki, przy czym zdarza się widywać pary, które jako miejsce złożenia ikry wybrały kamień okopany zaspami piasku. W naturze ryby te rzadko kiedy korzystają z muszli do odbycia tarła, niemniej w akwariach ryby bardzo je lubią.

Towarzystwo

Dobierając dla nich towarzystwo należy wybierać silniejsze gatunki, które będą potrafiły się przed nimi obronić. Pomiędzy Kapampa i Lunangawa Lamprologus leloupi stykają się z bliskim kuzynem – Lamprologus caudopunctatus. W niektórych odcinkach jeziora leloupi odwiedzają niecki Lamprologus callipterus, wiemy też, że stykają się w naturze z Lamprologus calliurus. Aczkolwiek odwzorowanie tego w akwarium może być ryzykowne. Dość dobrze funkcjonującym połączeniem – jak pokazało nasze doświadczenie – jest zestawienie Lamprologus leloupiTelmatochromis temporalis shell.

Galeria

Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.