Nazwa i synonimy

Jest to gatunek nieopisany, stąd nazwa łacińska odnosi się do jego bliskich kuzynów, czyli Lepidiolamprologus boulengeriLepidiolamprologus meeli.

Występowanie

Ryby te odkryto w rejonie wyspy Mwila.

Akwarium

Minimalna wielkość terytorium dla pary tego gatunku to podobnie jak w przypadku bliskich kuzynów tego gatunku powierzchnia 80×40 centymetrów i akwarium około 100 litrów. Przy czym kluczowy jest pierwszy parametr. Gatunkowi temu potrzebne będą oczywiście muszle, przy czym ze względu na wielkość ryb, warto zadbać o odpowiedni ich rozmiar i wykorzystać na przykład te ślimaka Ryssota. Jeśli by chcieć trzymać więcej niż jedną parę, akwarium musi być dość duże ze względu na agresję wewnątrzgatunkową. Powinny znaleźć się w nim też pojedyncze groty, gdyż w naturze szczególnie samce nie zawsze korzystają z muszli jako miejsca schronienia. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.

Wielkość i rozróżnianie płci

Samce dorastają do 8 centymetrów, zaś samice do około 5 centymetrów. Jest to najbardziej widoczna różnica między osobnikami różnych płci.

Zachowanie

Ryby te mogą być dość agresywne wobec innych gatunków, ale i przedstawicieli swojego. Centrum ich terytorium zajmują zgromadzone muszle. Zazwyczaj w razie niebezpieczeństwa samica chowa się w domku, zaś samiec odpływa. Naturalnie kiedy pojawia się narybek, ich agresja rośnie.

Rozmnażanie

Ryby te uznaje się za monogamiczne – szczególnie w akwariach. Niemniej w naturze sytuacja może wyglądać tutaj inaczej, przy czym wymaga to jeszcze zweryfikowania. Tak czy inaczej ryby te do rozmnażania potrzebują pustych muszli ślimaków – w nich dość regularnie odbywa się tarło – w domku samicy. Rodzice opiekują się narybkiem i bronią go przed zagrożeniami.

Towarzystwo

Dobrym pomysłem będzie towarzystwo innych silnych ryb z Tanganiki – na przykład szczelinowców. Może udać się również ich połączenie z mniejszymi gatunkami, ale muszą być odpowiednio silne – jak na przykład Lamprologus similis.

Podziękowania (acknowledgements)

Przedstawienie tego gatunku nie byłoby możliwe bez wsparcia Magnusa Karlssona i Mikaela Karlssona z African Diving oraz zdjęć, które nam udostępnili. Dziękujemy! Polecamy też ich oryginalny artykuł poświęcony temu gatunkowi.

Galeria

Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.