Nazwa i synonimy

Łacińska nazwa odnosi się do masywnej budowy ryby, która sprawia, że wygląda na krótką: brevis – mały, krótki. Stąd w języku polskim określa się ten gatunek jako muszlowca krótkiego. Znany jest również jako exLamprologus brevisNeolamprologus brevis oraz ‚Lamprologus’ brevis.

Występowanie

Brewisy możemy spotkać prawie na całej linii przybrzeżnej jeziora Tanganika. Zamieszkują strefy piaszczyste z rozrzuconymi co jakiś czas muszlami. Dlatego w akwarium warto skupić je w grupach po 3-5 sztuk.

Akwarium

Jak podaje Krzysztof Haja w artykule Ślimakom dziękujemy – rzecz o muszlowcach obligatoryjnych z jeziora Tanganika (Tanganika Magazyn, IV 2008), sugerowana, minimalna wielkość terytorium dla pary to powierzchnia 40×30 centymetrów i akwarium około 50 litrów. Warto jednak zastanowić się nad odrobinę większym zbiornikiem o długości 60-80 centymetrów i ulokować w akwarium 2 pary tych ryb – obserwacja interakcji między rybami jest wtedy przeciekawa.

Dla tych ryb niezbędne są muszle, jednak te standardowe – winniczka lub Neothauma tanganyicense mogą być dla dorosłej pary za małe, dlatego warto umieścić w akwarium muszle morskiego ślimaka Ryssota ovum są większe, ale kształtem zbliżone do tych zazwyczaj stosowanych akwariach, stąd nie będą niszczyły wizualnego odbioru zbiornika.

Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.

Wielkość i rozróżnianie płci

Samce dorastają do 6 centymetrów, zaś samice do około 4 centymetrów. Jest to najbardziej widoczna różnica między osobnikami różnych płci. Dodatkowo samce mają bardziej masywną budowę. U większości odmian barwnych u samicy dostrzec można charakterystyczną żółtą barwę brzucha. Wspomniane różnice są dostrzegalne już u dość młodych ryb.

Zachowanie

To jedyny gatunek muszlowca, u którego samiec i samica zajmują jedną muszlę. Niemniej w akwarium powinno znaleźć się ich więcej, aby ryby mogły wybrać swoje lokum i ewentualnie je zmieniać.

Lamprologus brevis są zdeterminowane w obronie terytorium i niejednokrotnie potrafią zaatakować palec hodowcy. Jednocześnie ryby te bywają płochliwe i są wrażliwe na stres. Tak jak zostało to wspomniane, bardzo ciekawe interakcje możemy zaobserwować, kiedy trzymamy razem na przykład 2 pary tego gatunku. Brewisy uznaje się za monogamiczne, niemniej zdarzają się przypadki, kiedy samiec żyje z więcej niż jedną samicą.

Rozmnażanie

Do tarła dochodzi we wspólnej muszli. Kiedy narybek ją opuści, rodzice tracą nim zainteresowanie, ale go nie atakują. Na początku młode trzymają się w grupie i przemykają między muszlami i skałami. Dobrze gdy obok muszli rodziców jest sterta muszli lub kamieni, w której mogą schować się młode. Zbyt agresywne towarzystwo może wpływać na to, że muszlowce te nie będą zbyt często rozmnażać się w akwarium ogólnym.

Towarzystwo

Brevisy dobrze dogadują się z muszlowcami kolonialnymi jak Lamprologus similis, z którymi stykają się w naturze na przykład w okolicach Kalilani, czy Lamprologus multifasciatus. W naturze występują również w nieckach Lamprologus callipterus, gdzie towarzyszą im choćby Telmatochromis vittatus. Dzielą również siedliska z Telamtochromis temporalis shell. Czasem stykają się również z Lamprologus signatus. Mają kontakt także z Lepidiolamprologus sp. „meeli southeast”,Lepidiolamprologus meeli – w okolicach Katumbi Point, a także z Altolamprologus compressicepsTelmatochromis dhonti. W naturze brevisy stykają się również z Lamprologus speciosus, a także wiele wskazuje na to, że również z Lamprologus meleagris.

Galeria

Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.