Nazwa i synonimy
Gatunek ten nie został jeszcze w pełni opisany i sklasyfikowany, stąd funkcjonuje pod roboczą nazwą „meeli Kipili” – od wcześniejszego błędnego sklasyfikowania go przez Ada Koningsa jako Neolamprologus meeli i miejsca odkrycia oraz głównego obszaru występowania, czyli okolic Kipili w Tanzanii. Ze względu na bliskie pokrewieństwo i wątpliwości, czy nie jest to aby muszlowa wersja Lepidiolamprologus attenuatus, spotyka się ten gatunek również pod nazwą Lepidiolamprologus attenuatus shell.
Występowanie
Ryby te spotkać można we wschodniej, tanzańskiej części jeziora – jak podaje Ad Konings – między Kigoma a Malagarasi, na piaszczystym dnie – na głębokości od 5 do 20 metrów. To między innymi odróżnia ten gatunek od Lepidiolamprologus attenuatus, który występuje w kamienistymi biotopie.
Akwarium
Sugerowana, minimalna wielkość terytorium dla pary tego gatunku to powierzchnia 100×40 centymetrów i akwarium ponad 100 litrów. Przy czym kluczowy jest pierwszy parametr. Gatunkowi temu potrzebne będą oczywiście muszle, przy czym ze względu na wielkość ryb, warto zadbać o odpowiedni ich rozmiar i wykorzystać na przykład te ślimaka Ryssota. Powinny znaleźć się w nim też pojedyncze groty, szczególnie biorąc pod uwagę wielkość samca. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.
Wielkość i rozróżnianie płci
Samce dorastają do 11 centymetrów, zaś samice do około 6 centymetrów. Jest to najbardziej widoczna różnica między osobnikami różnych płci. Jest to też kolejny z elementów, który odróżnia ten gatunek od Lepidiolamprologus attenuatus, który przekracza 15 centymetrów.
Zachowanie
Ryby te mogą być dość agresywne wobec innych gatunków, ale i przedstawicieli swojego. Ryby w naturze korzystają z muszli (przede wszystkim samice) dopóki za bardzo nie urosną. Później muszle dalej stanowią centrum wykopanego przez nie krateru, niemniej ikra jest składana na nich. W akwarium ze względu na – na ogół – dostępne większe muszle, samica korzysta z nich do składania ikry, zaś samiec pilnuje terytorium i w razie przestraszenia, chowa się w grotach.
Rozmnażanie
Ryby te uznaje się za monogamiczne – szczególnie w akwariach. Jak zostało to wspomniane w naturze muszli do składania jaj do momentu, kiedy samica się w niej mieści, potem ikra umieszczana jest na muszli, a kiedy narybek się wykluje, używa jej jako miejsca schronienia. Stanowi ona również punkt odniesienia i schronienia później dla chmury narybku, co widać na przykład na poniższym wideo.
Towarzystwo
Trudno stwierdzić, jakie będzie najlepsze towarzystwo dla tego gatunku, ale wiele wskazuje na to, że najlepsze będą silne gatunki. Z muszlowców prawdopodobnie Lamprologus similis i Lamprologus ocellatus. A ponadto szczelinowce, na przykład te z rodzaju Altolamprologus.
Podziękowania (acknowledgements)
Galeria
Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.