Nazwa i synonimy
Łacińska nazwa odnosi się do miejsca, skąd pobrano pierwsze osobniki do badań – Kungwe Bay. Gatunek ten znany jest również jako exLamprologus kungweensis, Neolamprologus kungweensis oraz ‚Lamprologus’ kungweensis.
Występowanie
Lamprologus kungweensis, jak sama nazwa wskazuje zamieszkuje okolice Kungwe Bay, a dokładnie strefy piaszczyste i muliste zatoki z rozrzuconymi co jakiś czas muszlami na głębokości od 10 do 50 metrów, przy czym spotyka się ten gatunek również po drugiej stronie jeziora, w okolicach Kalemie. W związku z różnymi siedliskami ryby mogą preferować w akwarium muszle lub całkowicie je bojkotować i kopać jamki w piasku i pod kamieniami – to muszlowce fakultatywne, nie potrzebują muszli, aby żyć i się rozmnażać.
Akwarium
Powyższe trzeba uwzględnić przy projektowaniu aranżacji. W akwarium powinny znaleźć się muszle rozrzucone po jednej co około 10-15 centymetrów, ale i różnego rodzaju podłużne rurki i dodatki ceramiczne – na przykład używane przy zbrojnikach lub krewetkach. Warto aby elementy te były zamknięte u dołu, tak aby można było je wbić w podłoże jak na zdjęciu obok.
Sugerowana, minimalna wielkość terytorium dla pary to tak jak dla innych muszlowców powierzchnia 40×40 centymetrów i akwarium około 50 litrów. Biorąc pod uwagę preferencje ryb niezbędny jest drobnoziarnisty, wręcz pyłowy piasek, muszle oraz elementy imitujące jamki, o których już była mowa. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.
Wielkość i rozróżnianie płci
Samce dorastają do 5 centymetrów, choć zdarzają się i egzemplarze 7-centymetrowe, zaś samice do około 3-4 centymetrów. Płeć łatwo można rozróżnić już u stosunkowo młodych ryb po ubarwieniu – samice mają kolorowe brzuchy mieniące się na różowo-pomarańczowo. Ponadto u niektórych odmian geograficznych czarna plama na płetwie grzbietowej zanika u samców, aczkolwiek nie jest to reguła dla tego gatunku.
Zachowanie
Ryby te bywają agresywne – szczególnie wobec pobratymców i gdy pilnują młodych. Jeżeli samica nie jest gotowa do tarła, samiec bezwzględnie będzie ją przepędzał z terytorium. Jednak gdy relacje w parze się ustabilizują, będzie ona dość zgodnie funkcjonować.
Zanim para się dobierze, samica zaleca się do samca, jej brzuch nabiera intensywniejszych barw. Kiedy ryby są gotowe do tarła, często na białych płetwa piersiowych pojawiają się ciemniejsze elementy. Uważa się, że są to ryby monogamiczne, ale trudno potwierdzić to w tym momencie na 100 procent.
Kungweensisy lubią urządzić akwarium po swojemu. Dlatego konieczne jest, by piasek w akwarium był naprawdę drobny – poleca się granulację 0-0,5 mm.
Co ciekawe (przynajmniej ryby z odłowu) potrafią polować na świderki – szczególnie kiedy są odrobinę niedokarmione – stąd warto umieścić w akwarium te mięczaki.
Rozmnażanie
Do tarła dochodzi w muszli lub jamce samicy – przy czym wydaje się, że na miejsce odbycia tarła to muszla jest miejscem preferowanym. Oboje rodzice sprawują opiekę nad młodymi – bardzo troskliwie. Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, w której to samiec wiedzie tu prym lub oboje rodzice chowają się w jamce, w której są młode. Jednocześnie gdy czują się zagrożeni potrafią przenosić w pyszczkach ikrę (która nie ma właściwości czepnych), a potem narybek między kryjówkami. Mało tego, niejednokrotnie ikra będzie w więcej niż jednej kryjówce, zaś gdy jakimś cudem wydostanie się na zewnątrz, rodzice będą ją zbierać i z powrotem chować, jak zostało to pokazane tutaj. Młode są bardzo małe – mają około 2-3 mm. Aczkolwiek są dość aktywne od samego początku i warto karmić je najdrobniejszym pokarmem-pyłem.
Ryby te obierają ciekawą strategię jeśli chodzi o akceptowanie młodych na swoim terytorium. Jeśli przed kolejnym miotem, poprzedni zostanie zdziesiątkowany, rodzice potrafią go zjeść, jednocześnie jeżeli młodych jest dużo, opóźnia to moment, kiedy pojawiają się kolejne. To czy uda się na jednym terytorium utrzymać kilka miotów, zależy od wielkości akwarium.
Towarzystwo
Dobrym pomysłem na towarzystwo dla kungweensisów wydają się ryby o podobnym temperamencie i różnych preferencjach co do zajmowania muszli. W akwariach nieźle sprawdza się połączenie tych ryb z Altolamprologus sp. „compressicpes shell”. W okolicach Luhangi kungweensisy koegzystują z Lamprologus ocellatus. Są również źródła, które sugerują, że ryby te stykają się również z Lamprologus ornatipinnis.
Galeria
Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.