Utarło się, że akwarium dla muszlowców powinno być urządzane w muszle i piasek. Czasem w skały. A rośliny? Czy w Tanganice jest dla nich miejsce?
Rola roślin

Wywłócznik w akwarium z żółtymi piaskowcami.
Mimo, że w jeziorze nie ma ich zbyt wiele w strefach, które zamieszkują muszlowce, nie oznacza to, że powinniśmy z nich rezygnować. W akwarium nie jesteśmy w stanie w pełni odwzorować natury – a nawet gdybyśmy byli, warto zachować zdrowy rozsądek. Tak jest też przy roślinach. W naszych muszlowiskach pełnią zasadniczo 4 role:
- Są urozmaiceniem wizualnym krajobrazu dna.
- Pomagają wyznaczać granice rewirów.
- Stanowią schronienie dla narybku.
- Rozkładają szkodliwe dla ryb związki azotu i redukują ilość dwutlenku węgla.
Pogląd mówiący, że w naturze roślinność nie występuje w strefach zamieszkanych przez muszlowce, również nie jest do końca prawdziwy. Dobrym przykładem jest tu sfilmowana niecka porośnięta trawnikiem z roślin z rodzaju Hydrilla.
Gatunki roślin

Rogatek w aranżacji z czerwonymi piaskowcami.
Jakie gatunki zatem możemy trzymać w akwarium? Podobno nie ma tu zbyt wielkiego pola do popisu. Tymczasem w jeziorze występują następujące gatunki:
- Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)
- Ramiennica – (Chara sp.)
- Przesiąkra okółkowa – (Hydrilla verticillata)
- Wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicantum)
- Jezierza morska (Najas marina spp. armata)
- Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis)
- Pistia rozetkowa (Pistia stratiotes)
- Rdestnica ośmiopręcikowa (Potamogeton schweinfurthii)
- Rdestnica grzebieniasta (Potamogeton pectinatus)
Jak podają niektóre źródła, w jeziorze można spotkać ponad 80 gatunków roślin – więcej o tym w dyskusji na forum KMT. Część z nich bez problemu można dostać w sklepach akwarystycznych, m.in.: rogatka, nurzańce, czy wywłócznik.
Jeśli chodzi o rośliny, które nie występują w jeziorze, ale dość dobrze prezentują się w zbiornikach z muszlowcami i nieźle funkcjonują w zasadowej wodzie, ich lista też jest nie taka krótka.

Microsorium minor i rafa dolomitowa.
Aczkolwiek pozwala na ciekawą dekorację. Wykorzystanie roślin z poniższej listy rozszerza możliwości szczególnie w kontekście dostępności na polskim rynku. Warto zwrócić uwagę na:
- Nurzańce (wszystkie gatunki)
- Cryptorcoryny (większość gatunków)
- Anubiasy
- Niektóre rośliny z rodzaju Hygrophilia
- Pistie
- Microsoria (szczególnie Microsorium minor)
Patrząc pragmatycznie i biorąc pod uwagę dostępność roślin, wybieramy zazwyczaj spośród: nurzańców, rogatka, wywłócznika, pistii, microsoriów, anubiasów i cryptocoryn. Fani Muszlowce.pl w dyskusji na Facebooku wskazali ponadto Monosolenium tenerum. Jak widać wybór jest duży. Na co zatem postawić?
Wybór i aranżacja
Jeśli już masz dostęp do roślin, pozostaje pytanie, które z nich wybrać? Mimo bardzo pożytecznej funkcji tego elementu wystroju, nie możemy z nim przesadzić, ponieważ łatwo zatracić surowy wymiar biotopu tanganickiego. Dlatego dobrze wybrać jeden, maksymalnie dwa gatunki roślin i sadzić je asymetrycznie w różnych częściach akwarium. Naprawdę świetnie potrafią wyglądać aranżacje z nurzańcami, rogatkami czy microsoriami. Bardzo popularne są też anubiasy, ale biorąc pod uwagę fakt, że rośliny te w naturze występują na płyciznach, niezbyt dobrze wyglądają w aranżacjach tanganickich. Sprawdzają się w niskich akwariach, w których posadzone na skałach wyrastają praktycznie do samej powierzchni.