Nazwa i synonimy

Gatunek ten nie został jeszcze w pełni opisany i sklasyfikowany, stąd funkcjonuje pod roboczą nazwą Neolamprologus sp. „Mwila” – od miejsca, gdzie go odkryto, czyli Mwila Island.

Występowanie

Ryby te spotkać można we wschodniej, tanzańskiej części jeziora przy Mwila Island będącej częścią archipelagu Kipili. Zamieszkują strefy muszlowe na głębokości około 15 metrów. Przy czym czas teraźniejszy może nie być aktualny, gdyż zostały odkryte w 2008 roku i nie ma informacji, by od tamtej pory widziano je ponownie.

Akwarium

Biorąc pod uwagę, że nie są znane przypadki eksportu tego gatunku do Europy, trudno określić, jaka byłaby dobra wielkość akwarium dla tego gatunku. Ale biorąc pod uwagę jego wielkość oraz fakt, że samce są podobno dość agresywne, prawdopodobnie, minimalna wielkość terytorium dla pary tego gatunku to powierzchnia 100×40 centymetrów i akwarium ponad 100 litrów. Przy czym kluczowy jest pierwszy parametr. Gatunkowi temu potrzebne będą oczywiście muszle. Powinny znaleźć się w nim też pojedyncze groty, szczególnie biorąc pod uwagę wielkość samca. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania zbiornika dla muszlowców, dowiesz się o nich więcej w sekcji Akwarium.

Wielkość i rozróżnianie płci

Samce dorastają do 7 centymetrów, zaś samice do około 5 centymetrów. Jest to najbardziej widoczna różnica między osobnikami różnych płci.

Zachowanie

Ryby te mogą być dość agresywne wobec innych gatunków. W naturze korzystają z muszli (przede wszystkim samice). Samce patrolują terytorium i w razie niebezpieczeństwa, umykają w bezpieczniejsze rejony. Zapewne póki mogą, zamieszkują muszle. Niemniej opieka nad młodymi przebiega już z pełnym wykorzystaniem muszli.

Rozmnażanie

Wszystko wskazuje na to, że są to ryby monogamiczne i wykorzystujące muszle do rozmnażania i wychowania młodych. Jak zostało to wspomniane w naturze muszli do składania jaj do momentu, kiedy samica się w niej mieści, potem ikra umieszczana jest na muszli, a kiedy narybek się wykluje, używa jej jako miejsca schronienia. Stanowi ona również punkt odniesienia i schronienia później dla chmury narybku, co widać na przykład na poniższym wideo.

Towarzystwo

Trudno stwierdzić, jakie byłoby najlepsze towarzystwo dla tego gatunku, ale wiele wskazuje na to, że inne gatunki silnych muszlowców byłyby tu dobrym rozwiązaniem.

Podziękowania (acknowledgements)

Przedstawienie tego gatunku nie byłoby możliwe bez wsparcia Magnusa Karlssona i Mikaela Karlssona z African Diving oraz zdjęć, które nam udostępnili. Dziękujemy! Polecamy też ich oryginalny artykuł poświęcony temu gatunkowi.
It would not be possible to introduce to you this species, if Magnus Karlssona and Mikael Karlssona from African Diving did not decide to share with us their photos. Thank you very much! We also recommend reading their article about this species.

Galeria

Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę ich autorów. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request their authors for a permission.