6 oznak tarła u muszlowców

Muszlowce to dość dyskretne ryby. Dlatego nie zawsze udaje nam się zaobserwować moment tarła. Przez to często po jakimś czasie ku zaskoczeniu pokazuje się narybek, którego w ogóle się nie spodziewaliśmy. Niemniej jest kilka oznak tego, że ryby odbyły tarło. Na co zwrócić uwagę?

1. Wachlowanie ikry lub narybku

Najwyraźniejszym dowodem, że w muszli znajduje się ikra lub narybek jest to, że samica w charakterystyczny sposób wpływa do muszli i przez jakiś czas potrząsa ogonem, aby wachlować to, co aktualnie się w niej znajduje. Robi to co 5-10 minut. Wygląda to tak jak na poniższym wideo prezentującym samicę Lamprologus speciosus.

Dla porównania podobny rytuał u samicy Altolamprologus compressiceps shell.

2. Schudnięcie

Kolejną wyraźną oznaką jest schudnięcie samicy – czasem większe, czasem mniejsze, ale zawsze robi się smuklejsza. Widać to szczególnie wyraźnie u samic Altolamprologus compressiceps shell, które przed tarłem mają wydatne, pękate brzuszki, a po tarle robią się wręcz chude.

3. Otwory moczowo-płciowe

Krótko po tarle można zauważyć inny, trochę jakby rozszerzony wygląd otworów moczowo-płciowych. U samic Altolamprologus compressiceps shell przed i po tarle widać wyraźnie wysunięte pokładełko – dobrze widoczne na zdjęciu poniżej.

4. Kopanie

U niektórych gatunków tuż przed tarłem i po nim zwiększa się również tendencja do kopania – dołków, okopywania muszli, znacznej rearanżacji otoczenia. Jednak nie dzieje się to zawsze – bywa, że znane z okopywania muszli samice ryb z grupy ocellatus, kiedy czują się pewnie albo gdy utrudnia to w jakiś sposób urządzenie zbiornika, nie zasypują za bardzo swojego domku.

5. Agresja

Często przed i po tarle zwiększa się poziom agresji zewnątrz- i wewnątrzgatunkowej. Ryby są bardziej niespokojne, nastroszone i przeganiają intruzów. Jednak ponownie reguła ta nie działa we wszystkich przypadkach.

6. Pilnowanie muszli

Ważnym elementem opieki nad ikrą i narybkiem w muszli jest też pilnowanie jej. Niemniej przyjmuje to różne formy. Na przykład u Lamprologus callipterus samica przez kilkanaście dni praktycznie nie wychodzi z domku – jak podaje Ad Konings to zachowanie ma uniemożliwić innym muszlowcom zamieszkującym nieckę zjedzenie narybku. Samiec wtedy patroluje terytorium odganiając co większych intruzów. Z kolei u muszlowców z grupy ocellatus samica opuszcza muszlę i oboje rodzice odganiają inne ryby i w razie zagrożenia samica chowa się w muszli z narybkiem. Ale już u Altolamprologus compressiceps shell oprócz ogólnego odganiania innych ryb, samica niekoniecznie chowa się do niej w razie niebezpieczeństwa.

Podziel się doświadczeniem

Jak widać mamy kilka sposobów, aby poznać, czy nasze ryby będą miały młode. Przy czym pierwsze 3 można uznać za regułę dotyczącą wszystkich gatunków, a pozostałe należy traktować jako uzupełnienie diagnozy. A Ty, jakie masz doświadczenia? Co Cię zaskoczyło? Czy widzisz jeszcze jakieś oznaki, o których warto by napisać? Na co trzeba uważać? Podziel się doświadczeniem w komentarzu.