Akwarium dla muszlowców zamieszkujących muliste dno

Są trzy gatunki muszlowców fakultatywnych, czyli takich które jeśli to możliwe, używają pustych muszli jako miejsca schronienia oraz rozrodu i zamieszkujących piaszczyste a momentami muliste dno. Mowa tu o Lamprologus kungweensis, Lamprologus laparogramma i Lamprologus signatus.

Muszlowce mulistego dna w naturze

Ryby te funkcjonują w warunkach odrobinę innych niż większość muszlowców – jak zostało to wspomniane, to muliste wręcz dno z rozrzuconymi co jakiś czas pojedynczymi muszlami (choć nie zawsze), z norkami budowanymi przez nie jak i przez inne ryby, z niewielką ilością roślin i kamieni.

Dobrze ukazane zostało to na zdjęciu samicy Lamprologus kungweensis z natury, które opublikowaliśmy jakiś czas temu dzięki uprzejmości Adriana Indermaura.

Lamprologus kungweensis w naturze © Adrian Indermaur

Lamprologus kungweensis w naturze © Adrian Indermaur

Poniżej jeszcze jedno zdjęcie pokazujące warunki, w których żyją Lamprologus kungweensis – to fotografia książki Ada Koningsa Tanganyika Cichlids in their Natural Habitat – gdzie widzimy parę wspomnianych ryb przy swoich norkach, ale też porastające dno rośliny Hydrilla verticilata.

Lamprologus kungweensis w naturze – fotografia z książki Ada Koningsa Tanganyika Cichlids in their Natural Habitat

A tu z kolei świetne zdjęcie Lamprologus signatus, opublikowane dzięki uprzejmości Tautvydasa Pangonisa, pokazujące parę tych ryb w naturze oraz potwierdzające, że również w jeziorze rybom tym trafiają się muszle do zamieszkania.

Lamprologus signatus w naturze © Tautvydas Pangonis

Na koniec materiałów z natury jeszcze zdjęcie pary Lamprologus laparogramma nad norką w mule zrobione i opublikowane dzięki uprzejmości Mattii Matarrese.

Lamprologus signatus w naturze © Mattia Matarrese

Muszlowce mulistego dna w akwarium

Powyższe warunki bytowania mają daleko idące implikacje dla funkcjonowania tych gatunków w akwarium. Najważniejsze jest to, że w zależności od miejsca odłowienia ryb lub ich przodków, muszle mogą być częściowo ignorowane, a czasem wręcz bojkotowane, zaś podkopywane będą kamienie. Stąd używa się w akwariach rurek z tworzywa lub ceramicznych, które umieszcza się w akwarium, tak aby imitowały norki, które kopią te ryby w naturze. W akwarium jednak powinno umieścić się zarówno muszle, jak i jamki – na przykład wkopane w dno – idealnie jeśli pod kątem prostym lub bardzo ostrym, aczkolwiek wymagałoby to sporej ilości piasku. Co ciekawe jamki te chętnie wykorzystują również Lamprologus ornatipinnis.

Poniżej inspiracja, przykładowe akwarium urządzone dla pary ryb ze wspomnianej grupy. Są w nim zarówno ceramiczne, piaskowe jamki, jak też muszle i kamienie, a przede wszystkim bardzo drobny piasek – wręcz pył o granulacji 0-0,5 milimetra.… oraz jeszcze jedna aranżacja w podobnym stylu, ale już z mieszkańcami, którym przypadły do gustu ceramiczne groty wbite w podłoże.

Na koniec, warto umieścić w akwarium ze wspomnianymi rybami świderki, ponieważ ta grupa muszlowców potrafi na nie skutecznie polować, co widać choćby na poniższym zdjęciu samicy Lamprologus signatus.