Nazwa i synonimy

Łacińska nazwa odnosi się do prążków na ciele ryby: multi – wiele, fascia – pręgi. Stąd w języku polskim określa się ten gatunek jako muszlowca wielopręgiego. Gatunek ten znany jest również jako exLamprologus multifasciatusNeolamprologus multifasciatus oraz ‚Lamprologus’ multifasciatus.

Występowanie

Lamprologus multifasciatus można spotkać w południowej części jeziora Tanganika – głównie na terenie Zambii, aczkolwiek są również siedliska w Tanzanii. Zamieszkują strefy z dużą lub bardzo dużą liczbą muszli na głębokości mniej więcej od 10 do 25 metrów głębokości – dobrze widać to na tym wideo z natury. Zdarza się jednak, że gatunek ten schodzi poniżej wspomnianej granicy i zamieszkuje bardziej skaliste obszary bez jakichkolwiek muszli.

Akwarium

Jak podaje Krzysztof Haja w artykule Ślimakom dziękujemy – rzecz o muszlowcach obligatoryjnych z jeziora Tanganika (Tanganika Magazyn, IV 2008), sugerowana, minimalna wielkość terytorium dla jednego samca tego gatunku to powierzchnia 40×30 centymetrów i akwarium około 50 litrów. Jednocześnie biorąc pod uwagę fakt, że są to muszlowce żyjące w koloniach liczących od 5 do 20 osobników, aby myśleć o ich hodowli, minimalny zbiornik to taki o długości co najmniej 80 centymetrów – można się w nim pokusić o trzymanie 2-3 samców i odpowiednio 4-6 samic. Wbrew powszechnym informacjom nie są to muszlowce obligatoryjne, to znaczy, że mogą żyć i rozmnażać się bez muszli – co dzieje się na przykład w okolicach Kala. Niemniej w akwariach rekomenduje się zaopatrzenie ich w sporą liczbę muszli. Tym bardziej, że wpływa to w znacznym stopniu na to, jak mocno ryby te będę przemeblowywać zbiornik. W uproszczeniu: im więcej muszli tym mniej kopania. Więcej informacji o tym jak urządzić akwarium dla muszlowców kolonialnych znajduje się w tym artykule. Co do warunków chemicznych wody, oświetlenia i innych elementów projektowania akwarium dla muszlowców, dowiedz się więcej w odpowiednim wpisie temu poświęconym.

Wielkość i rozróżnianie płci

Samce dorastają do 5 centymetrów, zaś samice do około 3,5 centymetra. Jest to najbardziej widoczna różnica między osobnikami różnych płci. Niemniej jeśli nawet mamy do czynienia z rybami o wymiarach prawie maksymalnych, nie warto kierować się tylko tym czynnikiem w oznaczaniu płci – może być to mylące. Należy zwrócić uwagę na budowę ciała – samice zazwyczaj są drobniejsze i mają bardziej pękate brzuszki. Bywa też, że mają bardziej intensywne barwy.

Zachowanie

Często można dojść do wniosku, że Lamprologus multifasciatus jest jak Lamprologus similis tylko nie tak agresywny. I częściowo jest to prawda – oprócz wyglądu (tego, że między innymi paski u multifasciatusów nie wchodzą na głowę) – to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy – similisy są bardziej zadziorne i waleczne. Aczkolwiek multifasciatusy również bywają nieustępliwe nawet wobec dużo większych gatunków. Jednak podobnie jak u similisów, tak i w przypadku tego gatunku, ryby głównie koncentrują się na interakcjach w swojej grupie. Ta z kolei powinna składać się z co najmniej 4-5 dorosłych osobników, a gdy zacznie zbliżać się do 20, część zostanie z niej niejako wykluczona i powinniśmy poszukać jej innego domu.

Rozmnażanie

Lamprologus multifasciatus to gatunek poligamiczny, stąd oznacza to, że na jednego samca powinny przypadać 2-4 samice. Dominujący będzie miał ich więcej, słabsze zazwyczaj zadowolą się jedną lub dwiema. Przy czym samice będą rywalizować dodatkowo między sobą. Do tarła dochodzi w muszli samicy, następnie narybek przemyka między innymi muszlami i nieraz rozpierzcha się po akwarium, gdzie inne osobniki z kolonii nie wykazują wobec niego agresji.

Towarzystwo

Najlepsza inspiracją dla doboru towarzystwa jest zawsze natura. I tak na wideo Heinza Büschera widzimy Lamprologus multifasciatus koegzystujące niedaleko siedlisk księżniczek z Burundi – choć takie połączenie w akwarium niesie ze sobą duże ryzyko związane z agresją Neolamprologus brichardi – a także zamieszkujące nieckę Lamprologus callipterus. Z kolei w okolicach Mbity Lamprologus multifasciatus żyją muszla w muszlę z Telmatochromis temporalis shell i Altolamprologus sp. „compressiceps shell”. Podobnie jest w okolicach Chimba, gdzie żyją w bliskim sąsiedztwie Altolamprologus sp. „compressiceps shell”Telmatochromis temporalis shellTelmatochromis vittatus shell oraz krabów muszlowych. W tymże rejonie Neolamprologus multifasciatus widziano też w towarzystwie Neolamprologus sp. „meeli southeast”. Z kolei na tym wideo widać multifasciatusy w towarzystwie, między innymi Lamprologus ocellatus, Altolamprologus calvus i Neolamprologus tetracantus. Tutaj natomiast widać je z Telmatochromis vittatus shell. Multifasciatusy stykają się w naturze również z Lamprologus sp. „ornatipinnis Zambia”. Jeżeli chodzi o sprawdzone połączenia w akwarium to w większości przypadków bardzo dobrze będą działać zestawienia z Lamprologus ocellatus (i prawdopodobnie z innymi muszlowcami z tej grupy – choć nie mamy pewnego potwierdzenia) i Altolamprologus sp. „compressiceps shell”. Więcej informacji o tym jak łączyć gatunki muszlowców bazując na inspiracjach z natury znajduje się w tym artykule, zaś wiedza o tym, jak dobrać obsadę do wielkości posiadanego zbiornika (lub na odwrót) jest tutaj.

Galeria

Jeśli chcesz wykorzystać któreś ze zdjęć z galerii, poproś o zgodę. If you would like to reproduce some photos from the gallery, request for a permission.