Muszlowce z grupy ocellatus muszą uzyskać gotowość do rozrodu, aby dobrać się w parę. Z reguły jest tak, że gdy kupujemy grupę ryb, samiec dojrzewa szybciej, obiera terytorium i gdy samica osiągnie gotowość do tarła, ten pozwala jej zająć muszlę na swoim terytorium.

Czasem jednak dzieje się tak, że w ramach grupy, z której wybieramy osobniki dla siebie, pływają ryby z różnych miotów, o różnych wielkościach. Dlatego może zdarzyć się tak, że największy, dominujący osobnik wcale nie będzie samcem. Samica, która jest najsilniejsza w grupie będzie zachowywać się bardzo podobnie jak dominujący samiec (jedyne różnice w zachowaniu są takie, że nie będzie tak agresywna wobec pobratymców i z trochę większą troską będzie zakopywać swoją muszlę).

Zatem płeć ryb możemy poznać dopiero, gdy te przystąpią do tarła. I tu wydaje się, że samce gotowość do rozrodu osiągają szybciej i to forma samicy określa, kiedy para się dobierze. Powyższe wideo wydaje się to potwierdzać – przedstawia dominującą samicę, odbywającą tarło ze znacznie mniejszym samcem.