Głównym celem artykułu jest sprawdzenie spostrzeżenia na temat hodowli Tropehusów w połączeniu z Telamtochromis vittatus shell.
Opis akwarium
W moim akwarium o pojemności 300 litrów do gatunku Tropehus Ikola liczącego 10 sztuk (o wielkości 5-7,5 cm) wpuściłem grupkę 6 sztuk Telamtochromis vittatus shell wielkości (3 samce i 3 samice od 5,5 cm do 7 cm). Dodatkowo w akwarium występują liczne kryptokoryny oraz niewielkie ilości zielenic na skałach. Na początku jednak przybliżę preferencje pokarmowe poszczególnych gatunków.
Przedstawienie badanych gatunków
Gatunek Tropehus znany jest ze specyficznej diety składającej się z pokarmów roślinnych. Pobieranie pokarmów roślinnych determinowane jest przez długi żołądek, w którym są one rozkładane. Dietę warto jednak wzbogacić o chitynę jako pokarm balastowy, którą posiada kryl, oczlik i rozwielitka. Bardzo ważne jest, aby ryby stopniowo przyzwyczaić , naeetdo pokarmów balastowych jeśli były wcześniej karmione tylko pokarmami roślinnymi. Dlatego ja przed wpuszczeniem Telamatochromisów karmiłem Tropehusy krylem raz w tygodniu.
Przyjrzę się teraz drugiemu gatunkowi. W ich diecie podstawą są bezkręgowce i glony lecz w akwarium zauważyłem że pobierają każdy pokarm. I jak twierdzi Jakub Celej z Klubu Miłośników Tanganiki: Należy im podawać dafnię, drobnego kryla, cykopa, mysis, krewetki oraz spirulinę. Z kolei Ad Konings pisze o vittatusach jako o zjadaczach ikry. Ukazuje nam się podobieństwo z Tropheusami, które podobnie jak Telmatochromisy pobierają spirulinę. Niemniej proporcje w długościach przewodów pokarmowych sugerują że vittatusy to po prostu wszystkożercy, którzy przy okazji zjadania mięsa jedzą spirulinę, podczas gdy u Tropheusów jest odwrotnie. Niemnie spróbowałem się temu przyjrzeć i rozpocząłem moje obserwacje.
Opis próby
Przez półtora miesiąca podawałem dwa razy dziennie spirulinę a dwa razy w tygodniu kryl.
Już po pierwszych 3 tygodniach zauważyłem, że zarówno Tropheusy jak i Telmatochromisy zaczęły się pięknie wybarwiać. Każdy z gatunków zajął swój obszar w akwarium. Pierwsze środek, a drugie dno i muszle. W miarę upływu czasu starałem się także obserwować wydalane odchody każdego gatunku które, były ciemne, zwarte i nie ciągnące się. Po upływie kolejnych 3 tygodni, w muszlach Telatochromisów ukazał się narybek. Również Tropehusy zaczęły podchodzić do tarła. Dzięki temu mogłem stwierdzić że ryby czują się bardzo dobrze w moim akwarium. Pod koniec moich obserwacji zmierzyłem ponownie ryby , które nieznacznie urosły.
Każdy z Tropheusów po średnio 0,5-0,8 mm a Telmatochromisy 0,5 mm-1 cm (dominujący samiec nie zmienił wielkości).
Wnioski
Nasuwa się więc wniosek mówiący, że Telatochromis vittatus można hodować z Tropheusem w odpowiednim akwarium, przy odpowiedniej diecie. Każda z ryb wykazała prawidłowy przyrost, zdolność do rozmnażania i brak zaburzeń w pobieraniu i wydalaniu pokarmu, co jeszcze bardziej potwierdza moją tezę o hodowli wspomnianych gatunków w jednym akwarium.
Paweł Wróblewski
Hodowca i pasjonat ryb z jeziora Tanganika od 8 lat. Najwięcej uwagi poświęca hodowli Altolamprologusów, według niego najciekawszych, lecz posiada także mniejsze ryby muszlowe.