Skąd czerpać wiedzę o muszlowcach?

Muszlowce można trzymać już w małych akwariach – tylko w jak małych? Są odporne – ale jak bardzo? Które ze sobą łączyć? Co robić, kiedy zaczynają chorować? Niełatwo znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania. Mimo dostępu do wielu forów internetowych czy grup facebookowych, w dalszym ciągu to, co pisze się o rybach – a tym bardziej mimo wszystko dość niszowej Tanganice – można włożyć między bajki. Skąd zatem czerpać rzetelną wiedzę? Poniżej lista publikacji, która może w tym pomóc.

sam_4993-001„Tanganyika cichlids in their natural habitat”
Ad Konings

To najbardziej kompleksowa publikacja na temat Tanganiki. Zawiera szczegółowe opisy stref jeziora, poszczególnych jego wybrzeży i mieszkańców. Jest świetnym źródłem inspiracji dla każdego, kto naprawdę chce poznać tajemnice tego biotopu i spróbować odwzorować przynajmniej jego część w domu. Jest najlepszym dowodem, że nie ma lepszej inspiracji niż natura. Minusami tej publikacji są cena oraz to, że nie ma polskiej wersji językowej. Na szczęście angielska jest napisana w bardzo dobrym stylu, zrozumiałym nawet dla osoby, która nie jest biegła w mowie królów.

 

Back to nature. Przewodnik po świecie pielęgnic z Tanganiki„Back to nature. Przewodnik po świecie pielęgnic z Tanganiki”
Ada Konings

Kolejna ciekawa publikacja Ada Koningsa. Inna niż opisana wyżej – zawiera krótkie, ale konkretne opisy wielu tanganickich gatunków. W jakim akwarium je trzymać, czym karmić, jak agresywne są dane ryby. Zawiera mnóstwo zdjęć – głównie z natury. Jest dostępna w języku polskim, niemniej tylko z drugiej ręki. Minusem jest to, że opisy są odrobinę za krótkie i dają raczej podstawowe informacje o danych gatunkach. To publikacja raczej nie dla początkujących, których może skusić wielością zdjęć, a bardziej dla osób, które chcą mieć uporządkowaną wiedzę w jednym miejscu.

 

sam_4987-001„Tanganyika secrets”
Ad Konings, Horst Walter Dieckhoff

Najstarsza publikacja z tutaj opisanych. Zawiera wiele nieaktualnych już informacji. Niemniej jest pięknie ilustrowana i z perspektywy kolekcjonerskiej jest ciekawą pozycją. Nie ma polskiej wersji, ale ponownie jest dość dobrze, zrozumiale napisana. Plusem jest spora liczba map obrazujących występowanie, poszczególne strefy jeziora i wiele innych elementów geograficznych. Ze wszystkich opisanych tu publikacji ma najmniejszą wartość merytoryczną, a raczej kolekcjonerską. Pokazuje też, jak ewoluowała nasza wiedza o jeziorze przez lata, co się zmieniło i dlaczego.

 

Pielęgnice - moja pasja„Pielęgnice – moja pasja”
pod redakcją Ada Koningsa

Biblia miłośników pielęgnic pod redakcją Ada Koningsa. Najszersza publikacja traktująca o tych przeciekawych rybach. Jej plusami są szerokie spojrzenie, piękne zdjęcia oraz polska wersja językowa – niestety dostępna raczej już tylko z drugiej ręki. Minusami są braki w opisach niektórych gatunków, zgrupowanie ich, co trochę spłyca informacje oraz uogólnia. Niemniej to bardzo ciekawe kompendium wiedzy dla osób, które są zainteresowane różnymi biotopami i chcą mieć wiele informacji w jednym miejscu. Może być to szczególnie interesująca pozycja dla początkujących.

 

sam_4994-001„AquaLex. Tanganjikasee cichliden”
różni autorzy

Jedna z niewielu, klasyczna już publikacja w formie elektronicznej. Kompleksowa, zawiera sporo zdjęć i filmów. Minusem jest jej ogólna dostępność ale też to, że zawiera wiele zdezaktualizowanych informacji i nie ma polskiej wersji językowej – jedynie angielską i niemiecką. Dodatkowo korzystanie z niej jest bardzo utrudnione na systemach operacyjnych innych niż Windows XP. Niemniej ponownie biorąc pod uwagę wymiar kolekcjonerski może być to ciekawa pozycja w tanganickiej bibliotece wiedzy. Tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, jak rzadko takie pozycje się ukazują.

 

sam_4998-001„Tanganika Magazyn”
różni autorzy

Magazyn wydawany przez krakowską firmę Tropheus Tanganika. Ukazuje się co pół roku. Zawiera wiele ciekawych zdjęć – zarówno z natury, jak i z akwarium. Ale jego największym plusem są bogate opisy oraz aktualne artykuły. To prawdopodobnie najlepsze źródło wiedzy i tanganickich pielęgnicach dostępne na rynku. Czasopismo ukazuje się w polskiej i angielskiej wersji językowej. Zawiera publikacje autorytetów z całego świata i już wyrobiło sobie silną markę na arenie międzynarodowej. Dużym plusem są również artykuły praktyków oraz to jak szerokie spektrum tematów o biotopie tanganickim porusza.

 

sam_4998-001„Tanganyika. Africa’s inland sea”
Angel M. Fitor

Pięknie ilustrowany album prezentujący jezioro Tanganika w pełnej krasie – zarówno podwodną jego część, jak i nabrzeża, poszczególne strefy oraz oczywiście gatunki zamieszkujące jezioro. Świetne żródło inspiracji dla chcących wiernie odwzorować podwodny świat Tanganiki. Nie ma w tej publikacji zbyt wielu informacji samych w sobie – to raczej piękne zdjęcia niż zaawansowane treści, ale ma to też swój urok i spełnia podstawowe zadanie w postaci przybliżenia akwarystom podwodnego świata Tanganiki. To publikacja raczej dla osób, które już sporo wiedzą i szukają dalszych inspiracji, nowicjuszom nie dostarczy podstawowej wiedzy.

 

Choroby„Choroby ryb akwariowych”
Jerzy Antychowicz

Nie zawsze w akwarium panuje sielanka. Czasem dzieje się coś złego i ryby chorują. Wtedy zaczynają się problemy. Wbrew pozorom nie jest łatwo dobrać odpowiednie leczenie, ponieważ nie ma uniwersalnego leku na wszystko. Kiedy zaś choroba się rozwinie, bardzo trudno podejmować właściwe decyzje. Warto polegać na opiniach ekspertów i praktyków, niemniej nie zawsze są one dla nas łatwo dostępne. Nie zawsze też zwracamy na wszystkie istotne szczegóły uwagę. Dlatego warto zapoznać się z publikacją Jerzego Antychowicz, jedyną tak kompleksową na polskim rynku.

 

Muszle„Muszle”
Rafał Wąsowski, Aleksander Penkowski

Dodatkowa, ciekawa publikacja-katalog dla fanów muszlowców. Często zastanawiamy się, jak znaleźć muszle, w których będą chcieli mieszkać nasi podopieczni, albo jaki gatunek ślimaka powinniśmy odszukać, aby dokupić tych domków, które już mamy. Książka „Muszle” odpowiada na te pytania, łącznie z podziałem na ślimaki lądowe, morskie i inne organizmy, które produkują muszle. Dowiadujemy się, jak one powstają i kto je zamieszkuje. Może nie jest to publikacja obowiązkowa dla wszystkich fanów, ale niewątpliwie dobrze, że powstała i może być bardzo ciekawa z perspektywy pogłębienia wiedzy o tym, jak dobierać domki dla muszlowców.

 

Podziel się wiedzą

A Ty? Z jakich źródeł wiedzy korzystasz? Powyższy katalog na pewno nie jest zamknięty. Może pominęliśmy jakąś istotną publikację – zapraszamy do dzielenia się innymi w komentarzach.